Dijital İletişim, Dijital Vatandaş
Murat Ertan

Dijital İletişim, Dijital Vatandaş

Bu içerik 417 kez okundu.

İletişimin tanımını aktaralım. İletişim: Davranış değişikliği meydana getirmek üzere; fikir, bilgi, haber, tutum, duygu ve becerilerin paylaşılmasıdır. Sadece, yazılı ve sözlü konuşmaları değil; müzik, resim, heykel, tiyatro, bale, dans gibi insan davranışlarını içerir.

Geçmişte dumanla iletişim kuruluyor, güvercinlerle haberleşme sağlanıyordu. Günümüz teknolojisinde dünyanın en uzak yerindeki insanlarla yanımızda gibi iletişim kurabiliyoruz.

Günümüzde farklı iletişim yöntemleri öne çıkmaya başladı. İletişim; televizyon, radyo, telefon, gazete, dergi, bilgisayar, internet aracılığıyla kurulmaya başladı.

Bugün bilgisayar aracılığıyla internet; televizyonun, radyonun, telefonun,  gazetenin, dergininin hepsini kapsamaya başladı. Aptal kutusu olarak değerlendirilen televizyonlar, yerini bilgisayarlara ve akıllı telefonlara bırakmaktadır.

İletişim kolaylaşmaya ve hız kazanmaya başladı. Dumanla iletişim, güvercinlerle iletişim yerine bilgisayarlar, cep telefonları iletişim için en önemli araç haline geldi. Dijital iletişime doğru hızlı bir geçiş yapılmaktadır.

Hayatımız çok hızlı akmaya başladı. Hayatımızda kısa süre önce çok önem taşıyan bir durum şimdi gelişmeler karşısında önemini yitiriveriyor.

Hayat, düşündüğümüzden daha hızlı değişmektedir.

Üzülerek belirtmeliyiz ki uzaktakiler yakın olurken, kolay iletişim kurulabilirken dost ve akrabalarımızı ihmal edip iletişim kurmakta yavaş davranabiliyoruz

Genç kuşak, dünyayı bilgisayar, cep telefonu ve internet üzerinden takip etmeye başladı. Gençlerin internette geçirdiği süre dört saat civarında.

Yeni teknolojik cihazlarla, sosyal medya önemli olmaktadır.

Dijital iletişim ve dijital vatandaş kavramı gittikçe öne çıkmaya başladı. İnsanlar dijitalleşiyor ve daha fazlasın talep ediyor. İnterneti olmayan her cihaz sorgulanmaya başladı.

Dijital iletişim kuranlar, 140 karakterlik mesajlara, kısa videolara, ilginç fotoğraflara, farklı yayınlara daha çok itibar gösteriyorlar. Anında iletişim kurabiliyorlar ve geri bildirim alabiliyorlar.

Dijital iletişim kuran vatandaşlar için iyi politikacı; dijital iletişim kurabilen, iyi twitter mesajı atabilen, face’de iyi mesaj aktarabilen kişi demek. İnsanlara hitap etmek isteyenler, “yan yana”, “can cana” olmak isteyenler bu insanların isteklerini de göz önüne almak durumundadırlar.

Siyaset kurumu sosyal medya olarak algılanan internet teknolojisinin getirdiği yenilikleri fark ederek değerlendirmeli ve yeni kavramlara göre hareket edebilmelidir.

Sosyal medya üzerinden iletişim kurmak, bilgi üretmek, geliştirmek, hızlı bir şekilde yaymak çok kolay hale geldi. Sosyal medyada kimliğiniz, statünüz, bulunduğunuz yer, yaşadığınız zamanın önemi yok. Yapılacaklar ise sınırsız görünüyor.  Haberin kaynağı, sizin de haberci olup olmanız önemli değil. Bazı durumlarda gerçeğin bile önemi yok. Çünkü insanlar algıladıklarına, inanmak istediklerine inanıyorlar.

İnsanlar bilgi üretiyor, üretilen bilgileri başkaları ile paylaşıyor, bilgileri yayıyorlar.  Dijital iletişim kuranların dünyasında iletişim geri bildirim ilkesi geçerli olmaktadır. Bilgiler, bildirimler iki taraflı olmaktadır.

İnternet üzerinden istediğiniz yerlere kısa zamanda ulaşabiliyorsunuz. İnternet üzerinde birilerinin onayına, iznine gerek yok. Bu da insanlar için çok daha cazip olmaktadır. İletişim yöntemleri internet üzerinde birleşmektedir.

Bilgi internet üzerinde çok hızlı yayılmaktadır.  İnternetin bilgi üretme, bilgi yayma ve kitlelere ulaştırma konusunda hızı, en önemli ayrıcalığı olmaktadır. Dijital iletişim, insan hayatında çok daha önemli bir yer alacak görünüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR