Yapılan tesislere Türk Vurgusu

Etimesgut Belediyesi, tesis ve park isimlerinde ülkeye hizmet etmiş değerli şahsiyetlerin isimlerini yaşatıyor

Yapılan tesislere Türk Vurgusu
Bu içerik 827 kez okundu.

Etimesgut Belediyesi, inşa ettiği tesislere isim verirken ince eleyip sık dokuyor. Tesis isimlerinde millilik ve Türk vurgusu dikkat çekiyor. Türk tarihine yön veren isimler, devlet adamları, siyasiler, şehitlerimiz, bilim adamları ve sanatçılar, isimleriyle belediyenin tesislerinde yaşatılıyor.

 

İlçenin Selçuklu mimarisinden izler taşıyan ve 16 büyük Türk Devleti’nin kurucularının heykellerinin yer aldığı meydanına “Türk Beyleri Kent Meydanı” adını veren belediye, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan tesisine “Korkut Ata”(Dede Korkut) adını uygun gördü. Eryaman bölgesindeki eğitim, kültür ve spor alanlarına ev sahipliği yapan yaşam merkezi ise "Göktürk' adını taşıyor. İlçedeki en büyük kreşine ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi “Zübeyde Hanım” adını veren Etimesgut Belediyesi, Türk ülküsünün öncü isimlerinden “Ziya Gökalp” adını aile akademisi ve sosyal alanların bulunduğu tesise verdi. Tesislerin yanı sıra prestijli parklara da milli isimlerin verilmesine özen gösteriliyor. Etimesgut Belediyesi’nin bu dönemde yaptığı büyük parklara verilen isimlerden bazıları şöyle: Tuğra, Sultan Alparslan, Sultan Sencer, Oktay Sinanoğlu, Gün Sazak, Genç Osman, Sultan Melikşah. Etimesgut Belediyesi ülkeye hizmet etmiş siyasilerin ve sanatçıların isimlerini de parklarda yaşatıyor. Etimesgut’ta Alpaslan Türkeş, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Zeki Alasya, Kayahan Açar gibi siyaset ve sanat adamlarının isimlerini taşıyan parklar bulunuyor. 

 

Herkesi kucaklayan isimler

 

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, tesis ve parklara isim verirken belli bir siyasi görüş ve düşünce ekseninde hareket etmediklerini belirterek; “Bu ülkeye hizmet etmiş, vatanını, milletini, bayrağını seven ve ülkesine, milletine hizmet etmiş devlet adamlarımızın, şehitlerimizin, bilim adamlarımızın, sanatçılarımızın isimlerini tesislerimize vermekteyiz. Onların hatıralarını Etimesgut’ta yaşatıyoruz. Nobel Ödülü’nü kazanan milli gururumuz Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ismini de şehrimizde, şanına uygun bir mekana vermeyi değerlendirmekteyiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR