Valilikten ’Günay Özarslan’ açıklaması

İstanbul Valiliği, güvenlik güçleriyle girdiği silahlı çatışmada ölü ele geçirilen Günay Özarslan’ın cenaze töreni ve defin işlemlerine polis tarafından izin verilmediği iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Valilikten...

Valilikten ’Günay Özarslan’ açıklaması
Bu içerik 473 kez okundu.
İstanbul Valiliği, güvenlik güçleriyle girdiği silahlı çatışmada ölü ele geçirilen Günay Özarslan’ın cenaze töreni ve defin işlemlerine polis tarafından izin verilmediği iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Valilikten yapılan açıklamada, iddiaların gerçek dışı olduğu ifade edilerek, “24.07.2015 tarihinde ilimizin birçok ilçesinde terör örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında güvenlik güçlerimizle girdiği silahlı çatışma sonucu ölü ele geçirilen Günay Özarslan’ın cenaze töreni ve defin işlemlerine polis tarafından izin verilmediğine dair bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından gerçek dışı açıklamalar yer almaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilenmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nda geleneklere ve dini hassasiyetlere göre cenaze töreni yapılmasında kolluk güçlerimiz tarafından herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmamıştır. Bu yöndeki düşüncemiz cenaze törenine katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerine defalarca izah edilmiştir. Bu süreçte cenazeyi istismar etmek isteyen yasa dışı gruplar, yapılmak istenen törenleri örgütsel gösteriye çevirmek amacıyla, yasa dışı örgütleri temsil eden flama, giysi ve araçlarla yürümekte ısrar etmişler ve bölgede barikat kurup yolları trafiğe kapatarak güvenlik tedbiri alan polise karşı havai fişek, taş ve molotofkokteyli saldırıda bulunmuşlar, bunun üzerine emniyet güçlerimiz yasal çerçevede güç kullanarak toplanan grupları dağıtma ve kurulan barikatları kaldırma görevlerini ifa etmişlerdir. Görevlerin ifası sırasında Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın manevi şahsiyeti ve burada bulunan vatandaşlarımızın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmiştir. Gösterilen bütün bu hassasiyetlere rağmen maalesef 26.07.2015 günü yasa dışı eylem yapan grup arasından açılan ateş sonucu bir polis memurumuz şehit olmuştur.”
Cenazenin defin töreninin yapılması için görüşmek isteyen milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan heyet ile valilik yetkililerinin bugün bir araya geldiği belirtilerek, bu görüşme sonucunda cenazenin silah taşıma, yüz kapama, örgütsel kıyafet giyme ve propaganda yapma gibi kanunların yasakladığı eylemlere tevessül etmemek ve en kısa güzergahın kullanılması kaydıyla dini hassasiyet ve geleneklere göre defnedilmesinde bir engellemenin söz konusu olmayacağı hususlarında mutabık kalındığı açıklandı.
Açıklamada, vatandaşlarımızın kasıtlı olarak ortaya atılan iddialara itibar etmeyeceğine inanıldığı belirtilerek şöyle denildi: "Yasalara, dini inançlara ve geleneklere göre yapılacak törenlerde herhangi bir kısıtlama ve engelleme olmayacağı, kolluk kuvvetlerimizin yasalara aykırı eylemlere müsaade etmemesinin en tabii görevi olduğu hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
(İHA)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR