Unutkanlık hastalığı bulaşıcı mı?

İngiltere’de yapılan araştırma korkutucu bir gerçeği ortaya çıkardı.

Unutkanlık hastalığı bulaşıcı mı?
Bu içerik 1557 kez okundu.

Alzheimer’la ilgili şimdiye kadar bilinen, hastalığın büyük ölçüde yaşlılık ve kısmen de genlerle ilgili olduğuydu. Ancak Nature dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, hastalığın Alzheimer tohumları olarak bilinen prionlar vasıtasıyla insandan insana geçme olasılığını ortaya çıkardı.

University College London’dan Nöroloji Uzmanı Prof. John Collinge, araştırmalarıyla ilgili olarak “Üç yolla beyninizde bu protein tohumları oluşur. Ya kendiliğinden – yaşlandıkça ortaya çıkan bir talihsizlik olarak- ya bozuk bir genden ya da tıbbi bir kazadan.” Diyerek yeni bir hipotez ortaya koyduklarını açıkladı.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, Alzheimer’ın ameliyat aletleri, kan nakli ya da diş tedavisi yoluyla insandan insane geçebileceğini ortaya koydu. Uzmanlar, teorik olarak kan nakli, beyin ameliyatı ya da kanal tedavisi gibi invaziv diş operasyonlarında Alzheimer bulaşmasının mümkün olduğunu söylerken, kuluçka süresinin 40 yıla kadar çıkması nedeniyle insanların hastalığa

yakalandığını anlayamayabileceğini ifade ediyor.

Araştırmada, hastalığın Alzheimer hastasıyla temastan geçebileceğine dair hiçbir bulguya rastlanmazken, tıbbi işlemlerin hastalığın habercisi olan protein oluşumlarına neden olabileceği belirtiliyor.

Bu bulgulara, Creutzfeldt-Jakob hastalığından ölen (CJD) sekiz kişinin beyinleri incelenirken rastlandı. Orta yaşlarda ölen bu hastaların hepsine 1955 ile uygulamanın yasaklandığı 1985 yılları arasında kadavralardan alınan büyüme hormonu nakledildiği ve hastaların dördünde çok yüksek seviyede amyloid beta proteinine rastlandığı belirtiliyor. Beyin hücrelerinin arasında oluşan bu yapışık protein oluşumları, Alzheimer hastalarında hücrelerin birbirleriyle normal iletişim kurmasını engelliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR