Tiryaki Ankaralıları “Hıdırıllez” kutlamalarına davet etti

Soğuk kış aylarının sona erdiği, baharın karşılandığı Hıdırellez Şenlikleri, son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da binlerce Ankaralıyı Hamamönü’nde buluşturmaya hazırlanıyor. Hıdırellez ateşi bu yıl da Hamamönü’nde yanacak, baharın gelişi Hamamönü’nde coşkuyla kutlanacak.

Tiryaki Ankaralıları “Hıdırıllez” kutlamalarına davet etti
Bu içerik 1561 kez okundu.

Hıdırellez ateşi Hamamönü’nde yanacak

2 gün sürecek olan şenlik, 5 Mayıs Perşembe günü saat 17:00’de başlayacak, 6 Mayıs günü saat 15.00’de sona erecek. M. Akif Ersoy Parkı girişinde yakılacak olan Hıdırellez ateşi ile kutlamalara start verilecek. Üzerinden atlanınca o yıl yaşanan tüm kederleri ve sıkıntıları uzaklaştıracağına, hastalıklara son vereceğine inanılan Hıdırellez ateşi Hamamönü’ndeki coşkuyu doruğa çıkaracak.

 

Geleneksel Hıdırellez etkinliklerinin tümü, ziyaretçilere keyif dolu dakikalar yaşatacak. Dilek kuyusuna taş atma, gül ağacına dilek bağlama, yumurta boyama, çember çevirme, kilit ile kısmet açma, salıncakta sallanma, yumurta tokuşturma gibi etkinlikler Hıdırellez coşkusunu Ankaralılalara yaşatacak. Şiir ve müzik dinletileri, aşıklar atışması, masal ve hikaye çadırları ise şenlik alanına ayrı bir renk katacak.

 

Etkinlikler Perşembe ve Cuma günü devam edecek

 

Büyük katılımın beklendiği şenlikler, 2. gününde de büyük sürprizlerle dolu olacak. Ankara’nın dört bir tarafından gelecek çocuklar, Dede Korkut hikâyeleri, masal, kukla ve meddah çadırı ile doyasıya eğlenecek. Orta oyunu gösterisiyle devam edecek olan kahkaha tufanı köy seyirlik oyunlarıyla doruğa ulaşacak. 

Tüm Ankaralıları baharı Hamamönü’nde  karşılamaya davet eden Belediye Başkanı Veysel Tiryaki,  etkinliğin Perşembe ve Cuma günü devam edeceğini belirtti. “Altındağ Belediyesi tarafından 5 Mayıs Perşembe Günü 17.00 – 20.30 ve 6 Mayıs Cuma Günü ise 10.30 – 15.00 saatleri arasında düzenlenecek olan Hamamönü Hıdırellez Şenlikleri’ne tüm halkımızı davet ediyoruz.” diyen Başkan Tiryaki, Hıdırıllez geleneğini yaşatmak için çalıştıklarının altını çizdi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR