Siyasi durum ve Ekonimide gelinen şok dönem...

Yakın tarihte neler oldu? Ekonomi ve Siyasette gelinen şok dönem… Önümüzdeki günlerde nelor olabilir?

Siyasi durum ve Ekonimide gelinen şok dönem...
Bu içerik 840 kez okundu.

Hatırlayacağımız üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün gerçekleştirdiği toplantısı sonucunda, yılbaşından bu yana TL karşısında %25 değer kazanan dolara müdahale etmemiş, ancak bir dizi normalleşme planı açıklamıştı. Banka'nın açıkladığı normalleşme planını kısaca yorumlamak gerekirse: Mevcut durumda, %7,5 olan politika faizinden piyasaya verilen likidite yetersiz kaldığından dolayı, bankalar ve aracı kurumlar işin içerisine girerek eksik kalan kısmı Borsa Repo piyasasından %10,25 - %10,75 aralığından tamamlıyor.

 

Böylece ortalama fonlama faizi %8,5 civarında oluşuyor. TMCB'nin açıkladığı hamlelere göre, mevcut durumda kağıt üzerinde %7,5 olan, ancak fonlama esnasında %8,5'ları bulan bu politika faizinin artırılacağı, alt ve üst bandın ise sadeleştirilerek daraltılacağı anlaşılıyor. Ancak, Merkez'in bu açıklamasının piyasalar tarafından yeterli görülmediğini yurt içi piyasalardaki fiyatlamalardan rahatça görebiliyoruz... Piyasanın bu kadar açık ve net bir şekilde TL sattığı bu ortamda, en az piyasanınki kadar açık ve net hamleler gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde, dün TCMB'den gelen ufak "yeltenme" hamleleri gibi planlar ters teperek sermaye çıkışlarının hızlanmasına neden oluyor.

Bunun yanı sıra, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 63. Hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade etmesi ile artan siyasi belirsizliğin, kurların rekor kırmasına yardımcı olduğunu belirtebiliriz. TCMB'nin dün öğle saatlerinde açıkladığı "normalleşme" adımlarının piyasalar tarafından yeterli görülmemesi ve siyasi belirsizliğin sürüyor olması ile birlikte rekorunu genişleten USDTRY paritesi, 2,90 seviyesinin üzerine çıkarken, EURTRY de rekorunu tazeleyerek 3,2093 seviyesini test etti.

 

Bugün ise yurt içi piyasalarda TCMB'nin ekonomistlere yaptığı

sunum gündemimizdeydi. Yapılan toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, TCMB'nin FED sonrasında bir hamle yapabileceğini ve enflasyon - cari açık görünümünün düşen petrol fiyatları ile birlikte yıl sonuna kadar olumlu seyretmesini planladığını belirttiler. Bu noktada, Brent petrolün dolar bazında yılbaşından bu yana yaklaşık %10 düştüğü, ancak TL bazında %13 - %15 aralığında yükseldiği bir ortamda, dolarla yapılan ihracatın cari açığa olumlu etki etmesi pek mümkün görünmüyor. Bugün itibariyle rekor seviyelerdeki seyrini koruyan USDTRY ve EURTRY'de yükseliş potansiyeli

hala devam ediyor. Tahvil cephesinde de durum pek iç açıcı değil. Hem gösterge hem de 10 yıllık tahvil faizimiz %10'un üzerine çıkmış durum da CDS primimiz ise 260 bp'ın üzerindeki seyrini sürdürüyor.

 

Dolayısı ile siyasi belirsizliğin ve jeopolitik risklerin korunduğu ve FED'in faiz artırımı arifesinde olduğu mevcut durumda, sermaye çıkışlarının devam etmesi beklenebilir."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR