Sınırda kuş uçmuyor, Ruslar sıkıntıda

Türkiye’nin güney sınırı artık daha güvenli. Dikenli teller, derin hendekler ve beton duvarlar yasa dışılığa geçit vermiyor.

Sınırda kuş uçmuyor, Ruslar sıkıntıda
Bu içerik 1460 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye sınırında alınan tedbirlere yönelik talep edilen bilgi kapsamında paylaşımda bulundu. 911 kilometre uzunluğundaki sınır hattında alınan etkin önlemler sayesinde bu yıl 54 ülkeden 909 “yabancı savaşçı” yakalandı. Son 5 yılda 6 bin silah, 5.5 milyon litre akaryakıt, 4 ton esrar, 1 milyon 600 bin uyuşturucu hap ve 22 milyon paket sigara ele geçirdi. Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında sınırın 23 kilometresine modüler beton duvar, 108 kilometresine kafes tel/fens teli, 386 kilometresine hendek, 80 kilometresine toprak set, 423 kilometrelik bölümüne de aydınlatma yapılarak 1450 kilometrelik devriye yolu ıslah edildi.

Birlikler takviye edildi
TSK’nın paylaştığı bilgilere göre  Türkiye’nin 911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınırının 90 kilometresini Asi ve Dicle nehirleri, 657 kilometresini mayınlı saha oluşturuyor. 380 kilometrelik bölümünden demiryolu geçen sınırın, 54 kilometresinde de ormanlık alan bulunuyor.

Sınır hattında dört hudut alayı, 12 hudut taburu, 37 hudut bölüğü ve 139 hudut karakolu görev yapıyor. Söz konusu birliklerde takviyelerle görev yapan personel sayısı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda sınırlarda görev yapan personelin yaklaşık yüzde 30’una denk geliyor.

Sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla buradaki birlikler, muharebe, muharebe destek ve muharebe hizmet destek birlikleriyle takviye edildi. Bu kapsamda sınır hattı, Mobil Keşif Gözetleme Sistemi, tank, zırhlı muharebe aracı (ZMA) ve zırhlı personel taşıyıcılardaki (ZPT) gece görüş imkânlarıyla desteklendi.
Suriye sınırında uzun vadeli kalıcı sistem tesis edilmesi amacıyla geliştirilen Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Projesi’nin güçlendirilmesi kapsamında da bir dizi çalışma yapıldı.

Bu çerçevede, TSK’nın imkanları ve yerel makamların desteğiyle 2012’den bu yana yasa dışı geçişlerin gerçekleşebileceği bölgeler öncelikli olmak üzere 23 kilometre modüler beton duvar, 108 kilometre kafes/fens teli, 386 kilometre hendek, 80 kilometre toprak set inşa edildi.                                           

168 kilometre duvar
Ayrıca, 423 kilometrelik bölümde hudut aydınlatması yapıldı ve bin 450 kilometre hudut devriye yolu ıslah edildi. Suriye Sınırı Fiziki Güvenlik Sistemi’ni güçlendirme çalışmalarına yaklaşık 300 milyon lira harcandı. Projeye ilişkin çalışmalar Milli Savunma Bakanlığı koordinatörlüğünde devam ediyor.

Yasa dışı geçiş ve kaçakçılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelere yönelik acil ihtiyaçlar kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile koordineli olarak, Milli Savunma Bakanlığı ve valilikler tarafından 168 kilometrelik modüler beton duvar inşası çalışmaları da sürüyor.

Sınırda açılan 386 kilometre uzunluğundaki hendeğin derinliği ve genişliği 4 metre.

Çatışmalarda 8 asker şehit
Suriye sınır hattındaki kaçakçılık, yasa dışı geçiş ve çatışmalarda 8 asker şehit düştü, 103 asker yaralandı. 8 Türk ile 22 Suriye vatandaşı olmak üzere 30 sivil hayatını kaybetti ve 57’si Türk, 59’u Suriyeli 116 sivil yaralandı.  Kara sınırlarının korunması ve güvenliğinin sağlanmasından sorumlu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca, Suriye sınırında meydana gelen tüm olaylar yakından takip ediliyor. Durum muhakemesi sonucunda sınır güvenliği faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması kapsamındaki çalışmalara ağırlık veriliyor. Alınan önlemler kesintisiz uygulanmaya devam ediliyor.

Bu yıl 98 Rus yakalandı
2015 yılı içinde çoğu IŞİD’le bağlantılı olduğu değerlendirilen 909 yabancı savaşçı yakalandı. Bu savaşçıların 324’ünün Çin vatandaşı olduğu tespit edildi. Listenin ikinci sırasında 98 vatandaşı ile Rusya yer aldı. Yakalanan teröristlerden 57’sinin Afganistan, 19’unun Almanya, 17’sinin Azerbaycan, 18’inin Fransa, 81’inin Filistin, 14’ünün İsveç, 23’ünün Tacikistan, 63’ünün Türkmenistan, 19’unun İngiltere, 44’ünün Endonezya uyruklu olduğu saptandı. 909 teröristin 54 ülke uyruklu olduğu anlaşıldı.

5.5 milyon litre laçak yakıt

Son 5 yılda 60 bin 67 sınır olayı meydana geldi. Aynı döneme ait veriler incelendiğinde askeri önlemler sonucu yakalanan kişi sayısında yaklaşık 2 kat artış oldu ve bu sayı günde 400-500’e ulaştı. Aynı dönemde 6 binden fazla silah, 5.5 milyon litre akaryakıt, 4 ton esrar, 1 milyon 600 bin uyuşturucu hap ve 22 milyon paket sigara ele geçirildi. 2015’te bugüne kadar “yabancı terörist savaşçı” olabilecek 54 ülkeden 909 kişi yakalandı. Alınan etkin tedbirler sonucu yurda sokulmaya çalışılan silah sayısında da ciddi azalma meydana geldi.

Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede alınan etkin tedbirler, kaçakçılık yönteminin de değiştirilmesine neden oldu. Kaçakçılar, “köstebek” adı verilen makinelerle yerin 5-10 metre altından boru döşeyerek, yasa dışı faaliyetlerini sürdürmeye çalıştı.Bu konuda da alınan önlemler sonucu 2014’ten itibaren 387 kilometre akaryakıt nakil borusu imha edildi. Suriye sınırında geçen yıl ele geçirilen akaryakıt miktarı 3 milyon 201 bin 291 litreyken, bu yılın 11 ayda bu miktar 29 bin 369 litre olarak gerçekleşti.Ele geçirilen uyuşturucu miktarında iki kat, sigarada da yaklaşık 1.5 kat artış oldu.

Kaynak : Milliyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR