MNİZOS Antik Kentini hala görmediniz mi?

Güdül'ün Çağ mahallesinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarafından Kayıp Antik Kent Mnizos’u arama çalışmaları başlatıldı.

MNİZOS Antik Kentini hala görmediniz mi?
Bu içerik 1949 kez okundu.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığında ve Arkeolog Umut Alagöz yönetiminde Güneyce Mahallesi’nde Kötü hamam mevkiinde kazılara başlandı.

400 metrekarelik bir alanda yapılan çalışmalar sonucu bulunan binanın piskoposluk merkezi olduğu bilinen Kayıp Antik Kent Mnizos’a ait olduğu tahmin ediliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologlarından Umut Alagöz, 15 Haziran’dan itibaren kazı çalışmaları yaptıklarını belirterek, çalışmalar sonucunda bu bölgenin Mnizos antik kenti olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. Alagöz, “400 metrekarelik bir alanda çalışmalar sürüyor.

Burası geçantik çağ dönemine ait bir yer. Bulduğumuz bina da büyük ihtimalle hamam binası. Burada tahminimizce yakınındaki sıcak su ile bağlantılı olarak Bergama’da Allonai antik kenti olarak bilinen Güney Ilıca, termal Roma hamamlarına benzer, büyük bir kompleks bulmayı bekliyoruz.” dedi. Çağa Belde Belediye Başkanlığı döneminde Muzaffer Yalçın da bu kazılar yapıldıktan sonra bölgenin jeotermal kaynaklarıyla, sebzeleriyle ve böyle tarihi zenginlikleriyle Ankara’nın en önemli turizm merkezlerinden olmasını umduklarını ifade ederek, “Bu kazıyı meydana çıkarıp eski orijinal şekliyle restore edilip dünya turizmine kazandırmak niyetindeyiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR