Memur-Sen kabul etti mi etmedi mi?

Memur-sen yaptığı açıklamada hükümetin başka zam teklifi olmayacağını açıkladı. Memursen'in bu açıklaması pek çok kişiyi şaşırttı. Memura zam için verilen teklif 5+4'e yükselirken yılın ikinci çeyreğinde yapılacak olan zam 3+3 olarak kaldı.

Memur-Sen kabul etti mi etmedi mi?
Bu içerik 777 kez okundu.

Toplu sözleşme toplantısında bugün hükümet memura verilecek zam kararının üzerinden bir kez daha geçildi. Memur maaşlarına yapılacak zam için sendika temsilcileri ve hükümet görüşmelerine devam ediyor. Hükümet bugün memur maaşlarına yılın ilk çeyreğinde 5+4 zam verilmesini ikinci yarısında 3+3 zam yapılması teklifinde bulundu. Memursen hükümetin verdiği teklifi kabul edilemez bulduğunu açıkladı. 

Hükümet ve sendikaların zam pazarlığının 22 Ağustos gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Zam pazarlığında sonuç alınamazsa hükümet ve sendikaları anlaştırmak için araya arabulucu heyet gicek. 

Hükümet ile memur arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Hükümet, 5 milyona yakın memuru ilgilendiren zam teklifini yeniledi.

 

Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlilerine 2016 için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 olarak yaptığı zam önerisini, 2016 için yüzde 5+4, 2017 için ise yüzde 3+3 olarak revize etti. 

Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda kısa süreli bir gerginlik yaşanmıştı.

 

Geçtiğimiz hafta yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde KESK Başkanı Lami Özgen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasındaki diyalog dikkat çekmişti. Özgen, Bakan Çelik'e "Bu masadan kalkmak kamu emekçilerine hakarettir" demişti.

 

'OLUMLU AMA YETERLİ'

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın hükümetin zam teklifi sonrası yaptığı açıklamada " Kamu İşveren Heyeti, masaya yeni bir teklifle gelmiştir. Kasa açılmıştır. Masanın da önü açılmıştır. 2016 için 5+4 2017 için 3+3 olarak ifade edilmiş olması güzel ama yeterli değil. 2017 için o rakamları müzakere etmeyeceğiz. 2016 için olumlu bir yaklaşımdır; ancak teklif yeterli değil kabul edemeyiz. Masanın yeniden müzakereye açılması için ise olumlu tabi. Masaya sadece ama sadece zam getirmedik. Bu teklifi yenilemenizi bekliyoruz" dedi

 

Hükümet geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ise  2016'da yüzde 4+4, 2017'de yüzde 3+3 olarak zam teklifi yamıştı.

MEMURSEN'DEN ZAM TEKLİFİNE TEPKİ

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, "Hükümetin yeni teklifi yeterli değil" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin 2016 yılı için yüzde 5+4, 2017 yılı için yüzde 3+3 zam önerisini az bularak tepki gösterdi.

Hükümetten memura yeni zam teklifiHükümetten memura yeni zam teklifi

Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlilerine 2016 için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 olarak yaptığı zam önerisini, 2016 için yüzde 5+4, 2017 için ise yüzde 3+3 olarak revize etti.

Ancak Memur-Sen'den bu oranları yeterli bulmadı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, oranlara tepki gösterdi.
 

'3+3'Ü MÜZAKEREYE DEĞER BULMUYORUZ, 5+4 OLUMLU'

Yalçın, ''Hükümetin yeni teklifi yeterli değil, kabul edemeyiz. Memur-Sen olarak bu konuda müzakereye girmeyeğimizi yeni teklif getirilmesi gerektiğini söyledik. 2017 için önerilen yüzde 3+3'ü müzakereye değer bulmuyoruz. 2016 için 5+4 olumlu müzakere için. Mücadele başlamıştır. Bugün yeni teklif söz konusu olmayacak. Teklifin yenilenmesi lazım'' dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR