Kurtuluş savaşı çıkışı

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, bakan olduktan sonra ilk ziyaretini memleketi Ardahan’a yaptı.

Kurtuluş savaşı çıkışı
Bu içerik 752 kez okundu.

Topçu, ’’Bizim dedelerimiz dün Çanakkale’de süngüyle topla mücadele ederken bugün de bizler Der Spiegel’le, BBC’yle, Reuters’la, CNN’le karşı karşıyayız ve bunlarla mücadele ediyoruz’’ dedi.

 

Havayoluyla Kars'a oradan da karayoluyla Ardahan'a geçen Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, Çamlıçatak köyü mevkiinde yoğun bir kalabalık tarafından karşılandı. Bakan Topçu, daha sonra Ardahan Valiliğini ziyaret etti. Topçu burada yaptığı konuşmada, “Arkasında 7 düvelin bulunduğu bölücü Terör örgütü şu anda ülkemize ve milletimize karşı 40 yıl olduğu gibi özel savaş durumuna devam etmektedir. Devletimiz güçlüdür, milletimiz sabırlı ve iradelidir. Şimdi buraya gelirken bir şehidin evinden geliyoruz? O şehidimizin eşinin iradesi, kardeşlerinin iradesi bir tamam 78 milyonun iradesidir. Bu ülkede yaşayan Kürt’üyle, Türkmen’iyle, Çerkez’iyle, Laz’ıyla, Arap’ıyla, Arnavut’uyla kim kendini ne şekilde tanımlarsa tanımlasın hep beraber servi önümüze koyanların önünde söylediği gibi dedelerimizin.

 

Evet ben Kürt’üm, ben Türkmen’im, Çerkez’im, Laz’ım, Arap’ım, Arnavut’um ama ben ay yıldızlı al bayrak altında bir ve beraber kıyamete kadar yaşamaya kararlı büyük bir Türk milletiyim. Biz inşallah devlet, hükümet, millet, insanımızı doğduğu yerde doyuracak, karnını tok başını dik hale getireceğiz, birinci sınıf vatandaş olacak, tam bağımsız güçlü bir Türkiye olacak. Bu da yetmeyecek Allah’ın izniyle bu millete medeniyet coğrafyamızın bir tamamında dilde, işte, fikirde bir olacağız inşallah. Ahıska ve Ardahan denildiği zaman burnumun kemikleri sızlar derler ya burada aynen öyledir. Ama ben medeniyet coğrafyamızda Halepçe’deki katliama da burnumun kemikleri sızlar, Suriye’de olanlara da sızlıyor, Irak’ta olanlara da sızlıyor. Çünkü ben şuna inanıyor ve iman ediyorum ‘Biz ancak ve ancak kardeşiz’ ve ben onun için evet Türkiye Cumhuriyetinin Kültür Bakanıyım resmen, manen medeniyet coğrafyamızın bir tamamının Kültür bakanıyım. İnşallah bu ziyaretim buradaki birliğimize ve beraberliğimize, kardeşliğimize vesile olur. Ardahan’ımız diğer sınır serhat boylarımız gibi hak ettiği yeri bulur ve neticede Ahıskalı şairimizin dediği gibi? Ahıska’nın işgali sırasında Ahıska can idi gitti, lisanı dil idi bitti, Sultan Hamid’e selam olsun İstanbul’un kilidi gitti. Hakkari, Ardahan, Edirne ve bu gibi yerlere sahip olacağız ki Ankara’nın kilidi sağlam olsun. Devlet inşallah bu bilinçtedir, millet inşallah bu bilinçtedir. Allah bu belayı milletimin üzerinden kaldırsın, Çünkü medeniyet coğrafyasının bir tamamının gözü Ankara’dadır. Türk dünyası ve İslam dünyasından herkesin gözü bizde, inşallah biz bütün medeniyet coğrafyamıza tekrar el uzatacak, kol uzatacak güce ve imkâna kavuşacağız."

 

"Devletimiz çok güçlü, bölücü terörle mücadelede çok kararlı ve bizim buraların ifadesiyle tekne kazır gibi kazanacağız Allah'ın izniyle" diyen Topçu, "Ama terörle mücadele çok yönlü ve çok kapsamlı, herkese görev düşüyor. Devletin görevi var, milletin görevi var, medyanın görevi var, sermayenin görevi var ve herkesin bir görevi var. Ve daha ötesi dostlarımız dediğimiz uluslar arası anlaşmalarla birbirimize bağlı olan Avrupa birliği ülkeleri, kısaca Batı dediğimiz dostlarımıza da görev düşüyor. Buradan Ardahan’dan dostlarımıza bir kere daha uluslar arası anlaşmalar gereği, dostluk gereği bir kere daha çağrıda bulunuyorum? Türkiye Cumhuriyetinin dostluğu herkes için çok önemlidir. Türk milletinin dostluğu da herkes için çok önemlidir. Umarım ki dostlarımız bizim dostluğumuzu kaybetmezler. Bölücü terörle yaptığımız mücadelede yanımızda yer alırlar’’ şeklinde konuştu.

 

"DER SPİEGEL, BBC, REUTERS, CNN YENİ DÜVEL BİR ÇANAKKALE HAVASI OLUŞTURDU"

 

"Uçağımızın burnu yeni yeni havaya kalkıyordu. Ne oldu Der Spiegel, BBC, Reuters, CNN yedi düvel bir Çanakkale havası oluşturdu” diyen Bakan Topçu, şunları kaydetti:

 

“Bir Sakarya, bir Anafartalar, bir Dumlupınar’da dedelerimiz o şekilde yaşadı. Süngüyle karşı karşıya, yedi düvelin topuyla tüfeğiyle karşı karşıya kaldı. Bugünde biz evlatları Der Spiegel’le, BBC’yle, Reuters’la, CNN’le karşı karşıyayız. Bakıyorsun niye böyle yapılıyor? Türkiye Cumhuriyeti İMF’ye borcunu ödemiş, 135 milyar dolar rezervden var ve diyor ki bu uçağın burnu havaya kalkarsa ben bunların medeniyet coğrafyasında 100 yıl evvel cetvelle çizdiğim dizaynı bu başı dikken yapamam. Bu dizlerinin önüne bir çöksün. Oralara dönüp bakamazsın ki, ben orada bir koridor devlet oluşturayım, bir PKK devleti kurayım, bunları enerji devleti olmaktan çıkartayım. Sonra bu Selahattin’in torunlarıyla Nurettin Mahmut’un torunlarını birbirinden kopartayım. Bunlar bir araya geldi mi bana ya Malazgirt’i yaşatıyor, ya Çanakkale’yi yaşatıyor, ya Bizans’ı hatırlatıyor bunlar. Bunları bir kopartayım diyor. İşte bu noktada Kürt kardeşlerime sesleniyorum? Biz kanı kana karışmış, biz bin yıldır yüce bir medeniyetin mayaladığı, yoğurduğu bir milletiz. Buradaki Kürt’ün de, Türkmen’in de yerlinin de hepimizin düşmanı bölücü terör örgütüdür.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR