Krizde ayakta kalma klavuzu!

Mali istikrarsızlık, ekonomik kriz dönemlerinde ayakta kalmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Krizde ayakta kalma klavuzu!
Bu içerik 960 kez okundu.

Ünlü ekonomi uzmanı Yakob Mirkin, Komsomolskaya Pravda gazetesi için “krizde ayakta kalma klavuzu” hazırladı. İşte uzmana göre krizde önem verilmesi gereken konular:  

-Her şey, her türlü fazla mülk bu dönemde ekstradan gelir getirmeli. Herkes aile bütçesine gelir getiren bir şeyler yapmalı. Para yetmiyorsa, indirimlerden yararlanılmalı.

-Likiditesi yüksek, çabuk elden çıkarılabilen varlıklara yönelinmeli. Eğer yaşamak için değil yatırım için düşünülüyorsa şu dönemde emlak ilk adres değil. Örneğin 1998 krizinde daire fiyatları yüzde 100’den fazla düştü.

-Tek ayak üzerinde durulmamalı. Farklı yatırımlara, farklı gelirlere yönelmek gerekiyor. Yatırımlarınızı çeşitlendirin, ama döviz nakte ağırlık vererek.

-Ufak tefek paralar kazanmak için gereksiz spekülasyona girmeyin. Nasıl olsa kaybedeceksiniz! Küçük hesaplar yerine, uzun yıllar içinde kazanmaya çalışın. 

-İnsan ilişkileri iyi olanlar ayakta kalıyor. Dostlukları olanlar, kuralları bilenler için kriz dönemini atlatmak daha kolay. "Network" en önemlisi.

-Kendi bahçesi olanlar, kendi ürünlerini yetiştirenler kriz dönemlerinde her zaman daha rahat ediyor. Yani ne verasa toprakta var!

-Kendinize, çocuklarınıza, ailenize, beceri kazanmaya ve sağlığa daha fazla yatırım yapım. Daha fazla beceri, daha fazla gelir demek. Yani herkesin bir "altın bileziği" olmalı.

-Aldığınız ürünlerde kalite titizliğini geri plana atın. O, paranın bol olduğu "güzel zamanlarda" idi. Yabancı mallar değil, makul fiyatlı yerli mallara yönelin. 

-Her krizin bir sonu var. En belirsiz zamanlarda geleceği planlamak lazım. Satrançta olduğu gibi. Yanlış bir hamle yaparsan, dibe vurursun.  Doğru yerde, doğru insanla, 
doğru hamleyi yaparsan ise yukarı çıkarsın. İleriye yönelik tahminleme, hesaplama yapmak gerekiyor.

-Kendinizi suçlamayın. Şartlar sizden bağımsız gelişiyor olabilir.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR