İki yıldır Türkiye'de okunmuyor!

1932 yılında bakanlık görevine gelen Reşit Galip'in okul çocuklarına söylettiği andımız bazı değişikliklerle 2013’e kadar gelmişti.

İki yıldır Türkiye'de okunmuyor!
Bu içerik 974 kez okundu.

1932 yılında bakanlık görevine gelen Reşit Galip'in Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına söylettiği andımız günümüze kadar devam etti.

Hergün yaz-kış, çamur-yağmur demeden ilkel bir şekilde zorla söylettirilen Andımız kaldırılması kimi kesimler tarafından sevindirici olarak yorumlanırken kimi kesimler için eleştiri konusu oldu.

Hatta eski Başbakanlarımızdan Prof.Dr. Necmeddin Erbakan'ın andımızla ilgili ifadeleri 1 yıl hapis cezası almasına sebep olmuş ve siyasi hayatına ara vermek zorunda kalmıştı. Konuşması şöyleydi, 'Bu ülkenin evlatları asırlar boyu mektebe başlarken besmele ile başlar. Siz geldiniz besmeleyi kaldırdınız, ne koydunuz yerine Türküm, doğruyum, çalışkanım. Sen bunu söyleyince öbür taraftan da müslüman evladı ya öyle mi, ben de kürdüm daha doğruyum, daha çalışkanım deme hakkını kazandı ve böylece siz bu ülkenin insanlarını birbirlerine yabancılaştırdınız.' demişti.

Andımız’ı Yazan Reşit Galip Kimdir?

1893'da Rodos Ada'sında dünyaya gelen Reşit Galip, Liseyi İzmir'de okuduktan sonra İstanbul Tıbbiye Mektebine girdiği sırada 1'inci Dünya savaşına katılır, Kütahya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurulması için uğraşır. Kafkasya Cephesi'nde savaşır. Savaştan sonra eğitimini tamamlayan Reşit Galip, hekimlik yaptığı Mersin'e gelen Atatürk'e hitaben yaptığı konuşma ile Mustafa Kemal'i etkiler ve kendisinden milletvekilliği teklifi alır. Mart 1925'te  Aydın'dan milletvekili seçilerek Meclis'e girer. Bir süre İstiklal Mahkemesi üyeliği de yapar. Reşit Galip Üniversite Reformu'nu gerçekleştirmek üzere Eylül 1932'de Milli Eğitim Bakanlığına atanır. Reşit Galip Prof. Dr. Baskın Oran'ın eşi olan Feyhan Görgün'ün dedesidir.

… Danıştay'a açılan ‘Andımız'ın iptal edilmesi ile ilgili davada, Danıştay Sekizinci Dairesi, "… Yeni nesillere Türk devletinin ve milletinin bir ferdi olma onurunu duymaya ve hazzını yaşatmaya yönelik…" gibi bir gerekçeyle anayasa ve yasa maddelerine aykırılık bulunmadığını ifade etmiş …

Şimdi olayın ‘ırkçı' yanını falan bir kenara bırakıyorum ve basit bir teklif yapıyorum.

O karar bu karar, hepsi bir kenara, millet olma bilincini kaybettiğimiz şu aralar, Atatürk milliyetçiliğini, millet ve vatan olma yolunda bizi birleştiren en önemli unsarlardan biri olan ulus olma yolunda en büyük iyiliği bi andı çoluk çocuk herkese her gün okutun.

Günümüzde kaldırılan Andımız, Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinin Ekim 1997 tarih 2481 sayısında yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 10. Maddesiyle belirlenmişti.

ANDIMIZ NE ZAMAN KALDIRILDI, NEDEN KALDIRILDI?

Erdoğan: Bal diyerek ağız tatlanmaz!

Eski Başbakanımız, şimdi Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan durumu şöyle anlatıyır, : Milliyet, 08,10,2013, “Cumhuriyetin, 29 Ekim 1923'te, 23 Nisan 1920 ruhu ile inşa edildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bugün attığımız her adımı Cumhuriyete karşı gibi göstermeye çalışan cahil ve istismarcılar var" diyerek başörtü konusuna da şöyle değindi:

"Başörtüsü yasağını Cumhuriyet ile ilgilendirmek nasıl bir cahilliktir, nasıl bir istismardır? Bu Cumhuriyet 28 Şubat'ta, 12 Eylül'de, 27 Mayıs'ta kurulan Cumhuriyet değildir. Cumhuriyet, 76 milyonun cumhuriyetidir. Başı açık olan bu Cumhuriyetin ne kadar sahibi ise başı örtülü olan da bu Cumhuriyetin o kadar sahibidir. Bu kısıtlamanın kalkması sadece ve sadece normalleşmedir. Benim başı açık kardeşim de başı örtülü kardeşim de rahat rahat birlikte çalışmanın hazzına, mutluluğuna ereceklerdir. Demokratikleşme paketiyle milletimize verdiğimiz sözü tutuyoruz. Paket belli bir takvim içinde ilerlemeye başladı."

Pakette bulunan Ruhban Okuluna izin verilmesine ilişkin de konuşan Erdoğan, "Bizim için Ruhban Okulu meselesi, anlık bir meseledir. Biz bir şeyin iadesini yaparken, bir şeylerinde de iadesini bekleme hakkına sahibiz. Fethiye camisi ve diğer cami ile Batı Trakya'daki kardeşlerimizin başmüftü seçimini birlikte, aynı zamanda yapalım, biz ruhban okulunu da açarız. Batı Trakya'da başmüftüyü Yunan hükümeti kendi memuru gibi atıyor. Ben nasıl Bartholemos'u atayamıyorsam, sende benim başmüftümü atayamazsın" dedi.

"Bal diyerek ağız tatlanmaz" diyen Başbakan Erdoğan, "Hergün doğruyum diyerek doğru, hergün çalışkanım diyerek de çalışkan olunmaz" dedi. Andımızın ilk ve orta okullarda 1933 yılında başladığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip'ti. Reşit Galip Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrı Reşit Galip insanları kafa taslarına göre sınıflandıran sözüm ona bir bilim insanıydı. Ant uygulamasının cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. CHP ve MHP bu uygulamanın tarihini bilmedikleri için kestirmeden bir istismar kampanyası başlatıp milleti yanıltma yoluna gidiyorlar.

30'larda Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocuklar içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. balı yersen ağız tatlanır, Türküm demekle Türk olunmaz. Doğruyum demekle çalışkan olunmaz. İnsan ailesinden öğretmenlerinden çevresinden aldığı eğitimle bir takım değerlere sahip olur. Çalışkanlığı bir kenara bırakıp borca, işsizliğe mahkum ettiler. Andımız lafın ötesine geçseydi en başta CHP ve MHP Türkiye'ye bu kadar ağır bedeller ödetmezdi. Kim çalışıyor biz kim doğru biz doğru. Geri kalmış ülke manzarasını değiştirdik. Gitsinler okusunlar anlattıklarımın daha detayını görecekler. Uygulamanın cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle ilişkisi olmadığını görecekler, istismar siyasetini görecekler. Bizim gibisi var mı? Yok."

 

ANDIMIZ

"Türk'üm

Doğruyum,

Çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak,

Büyüklerimi saymak,

Yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe,

Durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türk'üm diyene!"

 

ANDIMIZ (1933)

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

Yasam; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

 

ANDIMIZ (1972)

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

Yasam;

küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

 

ANDIMIZ (1997)

Türküm, doğruyum, çalışkanım.

İlkem; küçüklerimi korumak,

büyüklerimi saymak,

yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR