Hangi taşeron işçilere kadro var?

AK Parti tek başına iktidar olduğu taktirde taşeron işçilerin kadroya alınacağını vaat etmişti. Taşeron işçiler şimdi kadrolarını almayı bekliyorlar.

Hangi taşeron işçilere kadro var?
Bu içerik 1448 kez okundu.

Hangi taşeron işçilere kadro verilecek? Sayıları 1 milyonu geçen taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacaklarını merak ediyorlar. Ak Parti iktidar olduktan sonra taşeron işçilere kadro verileceğini açıklamıştı. Asıl işi yapan taşeron işçiler 100 gün içinde kadroya alınacaklar. Yeni hükümetin kurulmasının ardından Taşeron yasasının önümüzdeki haftalarda meclise gelmesi bekleniyor. 

Kamuda  650 bin taşeron işçi bulunuyor.  Hükümet kanadından yapılan açıklamalara göre"asıl işi" yaptıkları gerekçesiyle bu işçilerden 200 binini kadroya alınacak. Ancak geriye kalan 450 bin kamu işçisi "yardımcı işlerde" çalıştıkları gerekçesiyle yine taşeron şirketlerde çalışmaya devam edecek. Bu konuyu eleştiren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Kamudaki taşeron işçilerin tamamı yasaya aykırı şekilde asıl işte bulundukları halde hizmet alımı yani taşeron yoluyla çalıştırılıyor. Çok sayıda kazanılmış muvazaa davası var. Bu tartışma hukuken de bitti. Şimdi kamuda asıl-yan iş ayrımı yapmak ve bunun üzerinden 200 bin işçiyi kadroya alıp, geriye kalan 450 binini taşerona mahkûm etmek doğru değil. Taşeron tümüyle ortadan kaldırılmalı ve yasaklanmalı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR