Depresyonda bildiklerinizi unutun!

Omurgada ve özellikle boyun bölümünde yaşanan sorunlar, anksiyete bozukluğuna, panik atak ve depresyona sebep oluyor.

Depresyonda bildiklerinizi unutun!
Bu içerik 677 kez okundu.

Vücuttaki biyo-mekanik ve biyo-kimyasal bozulmanın, bağışıklık sistemini etkilediği ve stres yükü artan bedenin sinir sistemi üzerindeki etkisiyle, psikolojik sorunlar gelişebildiği belirtiliyor.

“Kombine Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları”yla birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar aldıklarını kaydeden Uzm. Dr. Kamil Teker, depresyon, panik atak, anksiyete bozukluğu gibi birçok psikolojik hastalığın da omurga kaynaklı olabildiğini söyledi.

Kombine Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Kamil Teker, depresyonun sadece beyni ilgilendiren bir fonksiyon bozukluğu olmadığını, omurga kaynaklı sorunların psikolojik yansımaları olduğunu da söyleyerek şöyle konuştu: “Depresyon özellikle servikal alanda gelişen yapısal bozulmalar nedeniyle oluşur. Kronik stresin etkisiyle beyin işlevlerinde arızalar gelişir. Vücuttaki biyo-mekanik ve biyo-kimyasal bozulmanın mutlak sonucu olarak gelişen kronik stres immün, nöro-endokrin ve nöro-kimyasal işlevleri olumsuz etkiler. Doğal savunma sistemi var olan sorunu bertaraf etmek için mücadelesini verir. Tüm organlar ve sistemler bu mücadeleye katılır. Özellikle otonom sinir sistemi merkezi olan beyin sapı ile merkezi sinir sistemi arasındaki iletişim aracılığı ile var olan sıkıntılı kişinin duygu durumuna ve yaşamsal aktivitelerine yansır. Vücuttaki sürekli savaş ekonomisi kişide enerji azlığı, yorgunluk, halsizlik, haz alamamak gibi klinik belirtiler olarak algılanır. Bu tablo aynı zamanda herhangi bir enfeksiyon hastalığında da dışa yansıyan hepimizin tecrübe ettiği yaşantılardır. Söz konusu sebep kısa sürede bertaraf edilirse her şey geri dönüşümlü olarak normal sınırlara iner. Ancak sorun devam ettiği ve şiddetli veya yaygın olduğu oranda bütün vücudun fizyolojisi, biyokimyası mücadele hizmet etmek için değişir. Bunun başını da otonom sinir sistemi (OSS) çeker. OSS, vücutta hormonal ve immün yanıtı organize ettiği için algıladığı tehdide karşı verdiği sürekli mücadele nedeniyle bütün organların işlevlerini etkiler. “

 

SORUN GÖZ ARDI EDİLİYOR

Uzman Dr. Kamil Teker, depresyona sebep olan omurga kaynaklı sorunların göz ardı edildiğini hatta yok sayıldığını belirterek şu uyarılarda bulundu: “Depresyonun bir sebebi olan omurga rahatsızlıkları, tedavi edilmediği sürece depresyon tablosu ilaçlar ile maskeleniyor, örtbas ediliyor. Ancak klinik tablo doğru müdahale ve doğru yöntem ile çözülmediği sürece mayalanarak çoğalıyor ve içinden çıkılmaz hale ulaşıyor. İlaçlar da çok çeşitli. Ancak her birinin de kendine özel toksik etkileri var.”

Sebebe yönelik yaklaşım tarzı ile omurga kökenli biyo-mekanik arızalarda köken alan rahatsızlıklar için kombine tamamlayıcı tıp tekniği ile mükemmel sonuç sağlanabildiğini söyleyen Teker, yöntemi şöyle anlattı: “Bize başvuran hastalarda omurgadaki bozulmanın saptanması için hastanın postural ve kinezyolojik muayenesini mutlaka yapıyoruz. Omurga muayenesi elle yapıldıktan sonra görüntüleme araçları ile grafi, MR gibi olayın boyutu ve ağırlığını saptıyoruz. Sebebe yönelik yaklaşımı esas alıyoruz. Bunun için manuel terapi yöntemleri ile omurga ve ekstremitelerdeki eklem hareket açıklıkları restore edilmektedir. Egzersizlerle kasların ve ligamentlerin uzunlukları ve kuvvetleri geliştirilmektedir.

Buna ek olarak yenileyici enjeksiyon terapisi ile kireçlenmiş ve sertleşmiş yumuşak doku elemanlarının (kas, deri, ligament, fasya vb.) esnek ve dayanıklı seviyeye gelmeleri için tekrarlayan kürler halinde enjeksiyonlar uygulanır. Manuel fizyoterapi uygulamalarının yanı sıra; manuel terapi teknikleri ve enjeksiyon uygulamalarından oluşan Kombine Tamamlayıcı Tıp tekniği uyguladık ve iyi sonuçlar aldık. Kendi tecrübelerimizden bahsedersek omurgada dejenerasyonu bulunan (boyun düzleşmesi, kireçlenme, fıtıklaşma vb.) hastaların, kafa-boyun bileşkesindeki sorunlarının çözümlenmesiyle depresyon, uyku bozukluğu, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi sorunlarının gerilediğine şahit olduk.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR