Cumhurbaşkanı Çin yolcusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-30 Temmuz 2015 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyarette bulunacak. Erdoğan, bu ziyaretin ardından Endonezya’ya geçecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devlet...

Cumhurbaşkanı Çin yolcusu
Bu içerik 587 kez okundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-30 Temmuz 2015 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyarette bulunacak. Erdoğan, bu ziyaretin ardından Endonezya’ya geçecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetlisi olarak 28-30 Temmuz 2015 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ÇHC ile 1971 yılında kurulan diplomatik ilişkilerin, karşılıklı üst düzey ziyaretlerle özellikle son 10 yılda güçlü bir ivme kazandığı belirtilerek, ikili ilişkilerin 2010 yılından itibaren stratejik işbirliği düzeyine çıkarıldığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son olarak Başbakanlığı döneminde 2012 yılında ÇHC’ne bir ziyaret gerçekleştirdiği hatırlatılarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu ziyaretinde Bakanlar, milletvekilleri, işadamları ve basın mensuplarından oluşan bir heyetin refakat edeceği kaydedildi.
Erdoğan’ın ziyaretleri sırasında ÇHC’li mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği imkanlarının tüm veçheleriyle ele alınacağı ve her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca, ÇHC Ulusal Halk Kongresi Başkanı (Meclis Başkanı) Zhang Dejiang ve Başbakan Li Keqiang ile de görüşeceği bildirilen açıklamada, ziyaret münasebetiyle Pekin’de bir İş Forumu düzenlenmesi ve iki ülke arasında bazı anlaşmaların imzalanmasının da öngörüldüğünü kaydedildi.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ ZİYARETİNİN ARDINDAN ENDONEZYA CUMHURİYETİ’NE ZİYARET
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretini takiben 30 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde Endonezya Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyarette bulunacak. Stratejik ortaklık düzeyinde ikili ilişkilerin bulunduğu, G-20 üyesi Endonezya’ya gerçekleştirilecek ziyarette, Erdoğan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile Devlet Sarayında biraraya gelecek ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilecek.
Görüşmelerde her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulması ve ziyaret kapsamında Türkiye-Endonezya İş Forumu toplantısının yapılması öngörülüyor.
(İHA)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR