Bu gün seçim olsa sonuç ne olur?

Son seçim anketi 27 Ağustos. Bugün seçim olsa kim kazanır?

Bu gün seçim olsa sonuç ne olur?
Bu içerik 705 kez okundu.

1 Kasım'da yapılacak olan erken seçimde hangi partinin ne kadar oy alacağı merak konusu oldu. Son günlerde Türkiye'nin yüreğini yakan şehit haberleri gelmeye devam ediyor. 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçimde tüm dengeler değişecek mi? Seçimde Ak Parti-CHP ve MHP'nin ne kadar oy alacağı merak konusu. Yapılan son anketler haberimizin devamında sizlerle. 


ORC Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Murat Pösteki, MHP'deki Tuğrul Türkeş krizinin 1 Kasım seçim sonuçlarına etkisini değerlendirdi. 

 

Tuğrul Türkeş kriziyle ilgili "MHP'nin en büyük kozu elinden gitti" yorumunda bulunan Pösteki, "MHP'nin zaten düşüşte olan oyları daha da düşecek" dedi. 1 Kasım 2015 Erken Seçim Sonuçları'na ilişkin de tahminlerde bulunan Pösteki, "MHP 4. parti olabilir" diye konuştu.

 

MHP’NİN EN BÜYÜK KOZU ELİNDEN GİTTİ

 

Ajanshaber'e konuşan Pösteki'nin açıklamalarında öne çıkan bölümler şöyle:

 

MHP’nin en büyük seçim kozu çözüm süreci, yani HDP-AK Parti ilişkisi olacaktı ancak dün Tuğrul

Türkeş bu planı bozdu. Genel olarak sürecin başından beri baktığımızda ise Tuğrul Türkeş gerekli

olanı yaptı. Particiliği düşünmeden bu şekilde hareket etmeyi düşündü. MHP’li seçmenlerin bir

kısmından tepki vardır ama onlar da yakın zamanda işin doğrusunu anlayacaktır.

 

MHP'NİN OYLARI DAHA DA DÜŞECEK

 

MHP’de yaşanan bu gelişmeler partinin düşüşüne neden olacaktır çünkü MHP seçim argümanını

tamamen bunun üzerine kurmuştu. Zaten düşüşte olan oylarının daha da düşeceğini

düşünüyorum. Sinan Oğan’ın ihracı, Meral Akşener gerginliği gibi durumları seçmen görüyor.

İhraç etmekle bu yükün üzerinden kalkamazlar. Sinan Oğan konusunda da tepki var. Tuğrul

Türkeş’in milliyetçiliğini kimse sorgulayamaz. MHP yönetimi strateji belirledi ve herkesin uymasını

bekledi ama Tuğrul Türkeş buna uymadı. Sonuçta seçilmiş bir milletvekili. Tuğrul Türkeş’e tepki

gösterenlerin de görüşlerinin değişeceğini düşünüyorum.

 

MHP'NİN 4. PARTİ OLMASI MUHTEMEL

 

Şu anda genel eğilimde AK Parti ve CHP’de bir artış söz konusu. 7 Haziran’a göre

değerlendirdiğimizde AK Parti’de 3 puanlık, CHP’de de 3 puanlık bir artış var. HDP’de 2 puan

düşüş varken MHP’de de 2-2,5 puanlık bir düşüş var. HDP’nin barajın altında kalma ihtimali yok

ama MHP için şunu söyleyebiliriz, MHP artık 4. Parti olabilir. Oransal olarak da HDP’ye yakın bir

oy oranı alacak. Vekil sayısı olarak da 8-10 vekil aşağısında alacağını düşünüyorum.

 

Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran’dan sonraki yaptığı açıklamaların tamamıyla alakalı olarak tepki

sürekli büyüyor. Buna da seçmen gereken yanıtı 1 Kasım’da verecektir diye düşünüyorum.


PARTİLERİN SON OY DURUMU
 

Son seçim anketi 27 Ağustos 2015. Bugün seçim olsa hangi partinin kazanacağı merak konusu oldu. 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçime az bir zaman kala anket şirketleri sürekli olarak anketlerini yayınlamaya devam ediyorlar. 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçimde dengelerin değişip değişmeyeceği merak ediliyor. 45 gündür gelen şehit haberleri herkesin yüreğini yakarken HDP'nin barajın altında kalıp kalmayacağı ise tam bir muamma. 
 

Metropoll araştırma şirketince yapılan seçim anketine göre, 7 Haziran genel seçimlerine kıyasla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) oylarında önemli değişiklik gözlenmiyor. Anket sonucuna göre AKP'nin oy oranı yüzde 41.7, CHP'nin yüzde 25.5, MHP'nin ise yüzde 15.7.

 

14 – 16 Ağustos tarihleri arasında 2520 kişiyle yapılan ankete göre, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) oy oranı ise artıyor. HDP'ye 7 Haziran genel seçimlerinde oy verenlerin oranı yüzde 13'tü. Metropoll'ün anketine göre bu oran yüzde 1.7 puanlık artışla yüzde 14.7'ye tırmanacak.

 

Seçimler 1 Kasım'da

 

Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerin yenilenmesi kararının ardından seçim tarihini netleştirmek üzere toplanmış, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin 1 Kasım 2015'te yapılacağı açıklanmıştı.


KİMLERE BAKANLIK TEKLİFİ GÖTÜRÜLDÜ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından CHP, MHP VE HDP'ye teklif mektupları gönderildi. Kabineye davet edilen isimler ve partileri şu şekilde:  CHP'den  Erdoğan Toprak, Deniz Baykal , Gülsün Bilgehan Toker, İlhan Kesici, Tekin Bingöl. MHP'den Kenan Tanrıkulu, Tuğrul Türkeş, Meral Akşener. HDP'den Levent Tüzel, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca.

 

 

 Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim hükümeti için muhalefet partilerine ayrılan kontenjanlara önerdiği isimler belli oldu. Davutoğlu'ndan bakanlık teklifi alanlar arasında İsmet İnönü’nün torunu Gülsüm Bilgehan Toker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş, Demirel ailesinin damadı ve eski DPT Müsteşarı İlhan Kesici ve önde gelen Alevi toplumu örgütlerinden Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nin eski Genel Başkanı Müslüm Doğan da yer alıyor. Davutoğlu, kuryeyle ilettiği yazılı teklifine yarın akşam 18:00’e kadar yazılı olarak cevap verilmesini istedi.

 

 HANGİ İSME HANGİ BAKANLIĞI ÖNERDİĞİ KONUSUNDA BİLGİ YOK

 

Anayasanın 114. maddesi uyarınca hükümeti kurmak 5 gün süresi bulunan Davutoğlu'nun 4 günü kaldı. Davutoğlu'nun teklifinde hangi isme hangi bakanlığı önerdiği konusunda bilgi yer almadı. AKP'nin planında CHP ve MHP'den teklif alan isimler ret cevabı verirse, bu isimler için öngörülen bakanlıkların müsteşarlarının ilgili bakanlıklara "bağımsız" isimler olarak atanmasının yer aldığı öğrenildi. CHP ve MHP, seçim hükümetine bakan vermeyeceklerini duyurmuştu.

 

 DAVUTOĞLU'NUN BAKANLIK TEKLİFİ MEKTUBU

 

Hükümet üyesi olmaları noktasındaki davet mektupları kurye ile gönderildi. Davutoğlu'nun mektubu şöyle:

 

 "Sayın......

 

 İLGİ: Cumhurbaşkanlığı’nın 25.8.2015 Tarihli ve 68244839-150.01-4-508 Sayılı yazısı

 

 25.8.2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN tarafından geçici Bakanlar Kurulu’nu kurmak zere Başbakan olarak atanmış bulunmaktayım. Geçici Bakanlar Kurulu Üyeliği için şahsınıza Bakanlık teklif ediyorum. Anayasa’nın amir hükmü gereğince, teklif edilen bakanlık görevini kabul etmemeniz halinde yerinize bağımsızlardan atama yapılacağından, geçici bakanlar kurulunun kurulması için öngörülen anayasal süre dikkate alınarak bakanlık görevine ilişkin telife 27/08/2015 tarihi saat 18:00’e kadar yazılı olarak yanıt vermeniz hususunda gereğini rica ederim.

 

 Ahmet Davutoğlu"

 

HDP-MÜSLÜM DOĞAN KİMDİR?

HDP İzmir 2. Bölge Milletveli Müslüm Doğan, Sivas Divriği doğumlu. Evli ve bir çocuk babasıdır. Selçuk üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu. Gazi üniversitesi Şehir Plancılığı Bölümünde yüksek lisans yaptı. Uzun yıllar SGK'da şube müdürlüğü ve daire başkan vekilliği yaptıktan sonra 2012 de emekli oldu. HDP'nin kuruluşunda yer aldı ve ilk dönem MYK üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği, Divriği Derneği Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Alevilik konusunda ve mesleki nitelikte çok sayıda yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

 

HDP-LEVENT TÜZEL KİMDİR?

HDP İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, 1961 Giresun doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Tüzel 1985'ten itibaren serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde Yönetim kurulu üyeliği, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Başkanlığı yaptı. 1996 yılında Emek Partisi kurucu genel başkanı olan Tüzel, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde İzmir'den emek ve demokrasi güçlerinin ortak adayı olarak bağımsız milletvekili adayı olmuş, 36.167 oy (%3,4) almasına karşın seçilememiştir. 12 Haziran 2011 seçimlerinde aday olduğu İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçilmiştir. 27 Ekim 2013'te toplanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kongresi'nde HDP'ye katıldı. Bu tarihten itibaren Meclisteki çalışmalarını HDP İstanbul Milletvekili olarak sürdürmektedir. 7 Haziran 2015 seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçilmiştir

 

HDP-ALİ HAYDAR KONCA KİMDİR?

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca,  1950 Muş Varto doğumlu. Yurtdışı oylarının eklenmesinin ardından Halkların Demokratik Partisi 25. dönem Kocaeli milletvekili olarak seçildi. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, 1980 Askerî Darbesi’ne kadar birçok şehirde kaymakamlık yaptı, darbeden sonra göreve iâde edildi, Hassa, Çüngüş ve Sürmene kaymakamlığı görevlerini yürüttükten sonra Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne tâyin edildi. Bu görevinden istifa ederek Kocaeli’de serbest avukat olarak hayâtına devam etti. 1989 Türkiye yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den belediye meclis üyesi seçildi. Bir süre sonra partiden ve belediye meclis üyeliğinden istifa etti. Konca 3 çocuk ve 5 torun sâhibidir.

 

MHP-KENAN TANRIKULU KİMDİR?

MHP Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, 1958 İstanbul doğumlu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. DPT İktisadi Planlama Başkanlığı ve Ekonomik Modeller Dairesi Planlama Uzmanlığı, Devlet Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Çevre Bakanlığı Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yapmıştır. 21., 23., 24. ve 25. Dönem İzmir Milletvekilidir. Türkiye-ABD ve Türkiye-İspanya Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesidir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

MHP-MERAL AKŞENER KİMDİR?

MHP Milletvekili Meral Akşener, 1956 İzmit doğumlu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktorasını tamamladı. 20., 23., 24.ve 25. Dönem İstanbul, 21. Dönem Kocaeli Milletvekilliği ile İçişleri Bakanlığı yaptı. Evli ve bir çocuk annesidir. En son 1968 yılında CHP'den Millet Meclisi başkanvekili seçilen Muş Mebusu Hayriye Ayşe Nermin Neftçi'den sonra 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili olmuştur. Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

 

MHP-TUĞRUL TÜRKEŞ KİMDİR?

Yıldırım Tuğrul Türkeş, 1954 İstanbul doğumlu. Milliyetçi Hareket Partisi'nden Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem ve 24. dönem Ankara milletvekili olan Türkeş, aynı zamanda partinin Merkez Yönetim Kurulu üyesidir. MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in büyük oğludur. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı. Ticaret fuarı organizasyonu alanında Turkuaz Fuarcılığı kurdu. PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankası'nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Turtle Sigorta Aracılık Hizmetleri ve Karuzel Medikal, Elektronik Limited Şirketi'nin ortağı oldu ve şirketlerin müdürlük görevini üstlendi. Karuzel Uzay Uydu Görüntüleri Çözümleme ve İşleme Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 1997'de babası Alparslan Türkeş'in ölümü üstüne MHP genel başkanlığına adaylığını koydu. En güçlü aday olarak gözükürken diğer 6 adayın Devlet Bahçeli lehine çekilmesi üzerine 17 Temmuz 1997 de kurultayi sürpriz şekilde kaybetti. Bunun üzerine ATP'yi (Aydınlık Türkiye Partisi) kurdu, genel başkanı oldu ve DYP ile koalisyon yaptı. Fakat, DYP 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamayınca parti genel başkanlığını ve siyaseti bıraktığını açıkladı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde eski rakibi Devlet Bahçeli ile barıştı ve Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu ve seçilerek meclise girdi. Evli ve 3 çocuk babasıdır. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı olarak TBMM'ye yeniden seçilmiştir. Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye yeniden seçilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR