Bayram ve kurbanla ilgili herşey...

Kurban bayramında otobüsler bedava mı? Bayrama çok az bir zaman kala pek çok kişi otobüs ve metroların ücretsiz olup olmadığını merak etmeye başladı.

Bayram ve kurbanla ilgili herşey...
Bu içerik 929 kez okundu.

Bayram tatili 19 Eylül Cumartesi günü başlıyor 28 Eylül günü sona eriyor. Kurban bayramında otobüslerin pek çok şehirde ücretsiz olacağı açıklandı. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir başta olmak üzere pek çok şehirde otobüsler ücretsiz olacak. Metrolar ise her bayramda olduğu gibi ücretli olacak. 

Bayramda gezmeyi düşünenler otoyol ve köprülerin ücretsiz olup olmadığını merak etmeye başladı. Pek çok kişinin merak ettiği sorunun cevabı sonunda geldi. Bayramda otoyol ve köprülerin ücretsiz olacağı duyuruldu. 

Söz konusu karara göre, 23 Eylül  saat 00.00'dan, 28 Eylül Pazartesi saat 07.00'ye kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz yararlanılabilecek.

Karar kapsamında ayrıca, belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetleri de 23 Eylül günü saat 00.00'dan başlayarak, 27 Eylül Pazar gece yarısına kadar ücretsiz veya indirimli olacak.


BAYRAMDA BANKALAR AÇIK OLACAK MI?

21 ve 22 Eylül günü bankalar açık mı? Bayram tatili 9 gün olduktan sonra pek çok kişi 21, 22 ve 23 Eylül günü bankaların açık olup olmadığını merak etmeye başladı. Bayram tatilinin uzaması ile birlikte herkesin aklı karıştı. Fakat banka ve PTT şubeleri hakkında açıklama geldi. Bankalar ve PTT şubeleri 21-22 Eylül günü tüm gün çalışacaklar, 23 Eylül günü bankaların yarım gün çalışacağı bildirildi. Bankada işi olanlar 23 Eylül günü saat 12:30'e kadar bitirmek zorundalar. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların 21 Eylül'den itibaren iki buçuk gün idari izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzaladı. Buna göre kamu kurumlarında çalışanlar bayram tatiline bu haftasonunda başlayıp 28 Eylül Pazartesi iş başı yapacak. Bankalar ise 21-22 Eylül tarihlerinde tam gün, 23 Eylül'deki arife günü ise yarım gün açık olacak.

Başbakanlık'tan konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Kurum yöneticilerince, gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla  kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar,  21 Eylül Pazartesi gününden itibaren iki buçuk gün idari izinli sayılacaklardır. Yazı ilgili kurumlara gönderilmiştir." denildi.

 

Kurban Bayramı Ne Zaman?

2015 Kurban Bayramı Arefe günü 23 Eylül 2015 Çarşamba günü.

Bayramın 1.Günü 24 Eylül 2015

Bayramın 2.Günü 25 Eylül 2015

Bayramın 3.Günü 26 Eylül 2015

Bayramın 4.Günü 27 Eylül 2015

 

21 Eylül 2015 Pazartesi, 22 Eylül 2015 Salı Günü Bankalar Açık mı?

21 Eylül ve 22 Eylül tarihlerinde sadece kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tatil sonrasında 21 Eylül, 22 Eylül tarihlerinde bankaların açık olacağı bildirildi. Finansgundem.com'un bankacılarla yaptığı görüşme sonrasında bankaların 21 Eylül, 22 Eylül tam gün 23 Eylül Arefe günü ise yarım gün açık olacağı öğrenildi.

 

BORSA İSTANBUL ÇALIŞMA GÜNLERİ

Borsa İstanbul ise 9 gün tatilden faydalanamayacak. Borsa İstanbul 23 Eylül Çarşamba (Arefe Günü) yarım seans görecek ve 24-25 Eylül'de Kurban Bayramı kapsamında kapalı olacak.

 

TURİZMCİLER BEKLEYİŞTE

Okulların açılışınn 28 Eylül'e ertelenmesinin ardından, turizmin başkenti Antalya'da dış pazarın yanı sıra iç pazara ağırlık verilerek, Türk misafirler için bazı otellerde kontenjanlar artırıldı. Son olarak Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olduğunun açıklanması ile Turizmciler rezervasyonlar için bekleyişe geçti.

 
EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Emekli maaşları bayramdan önce yatacak mı? Milyonlarca emekli maaşlarının ne zaman yatacağını merak etmeye başladılar. Emeklilerin maaşları bayramdan önce yatacak. 19 Eylül günü bayram tatilinin başlayacak olması nedeni ile emekliler maaşlarını 17 Eylül günü çekmeye başlayacaklar. Emekli maaşları bayram gelmeden emeklilerin hesaplarına yatacak. Emekli maaşları hakkında merak ettiğiniz gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 
Milyonlarca emekli maaşlarının bayramdan önce yatıp yatmayacağını merak etmeye başladı. Kurban bayramına çok az bir zaman kala emeklilerin yüzünü güldürecek haber hükümetten geldi. Açıklama yapan Numan Kurtulmuş emekli maaşlarının bayramdan önce yatacağını açıkladı. Emekli maaşları 17-20 tarihleri arasında yatacak. 

Binlerce emekli maaşlarının ne zaman yatacağını merak ediyor. Kurban bayramına az bir zaman kala emekli maaşlarının erken yatıp yatmyacağı merak konusuydu. Emekli maaşlarının Kurban bayramından önce yatacağı gündeme geldi. Emekli maaşları hakkında açıkama yapan Numan Kurtulmuş emekli maaşlarının 17-23 Eylül tarihleri arasında yatacağını açıkladı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. 

Kurtulmuş, Bağkur, SSK ve emekli maaşlarının bayramdan önce ödeneceğini söyledi. Kurtulmuş, "Kurban Bayramı tatili öncesinde Bağ-Kur'luların, SSK, işçi ve tarım emeklilerinin ve 4/C'lilerin alacakları maaşları, ücretleri bayramdan önce 17 ve 23'ü arasındaki süre içerisinde ödemeler de yapılacak ve böylece Kurban Bayramı'na Bağ-Kur'lu, SSK'lı ve emeklilerinin rahat bir şekilde girmelerini temin edecek adımlar atılacak" diye konuştu. 

Kurtulmuş, ayrıca bayramda bütün otoyolların, boğaz köprülerinin bayram süresince ücretsiz olacağını bildirdi.
 EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLECEK Mİ?

Özgür Özel, Manisa Valiliği önünde yaptığı açıklamada, emeklilere Kurban Bayramı'nda ikramiye verilmesi için Meclis'e Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi sunduğunu anlattı.

Özel, CHP olarak geçtiğimiz seçimlerde Türkiye'de en çok konuşulan seçim vaatlerinden birinin emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Bu vaat Türkiye'deki 11 milyon emekliyi fevkalade heyecanlandırdı. Miting meydanlarının ana konusuydu. Daha sonra diğer muhalefet partileri de benzer vaatlerde bulundular. Seçimlerden sonra bizimle aynı vaatte bulunan özellikle MHP'ye çağrıda bulunarak, 'gelin emeklimizin yüzünü güldürelim' diye söze başlamıştık ama seçim gecesinden itibaren bizlerle birlikte olmadılar. AKP dışındaki partilere oy vermiş yüzde 60 seçmenin umutları bir başka bahara kaldı."

Bugün CHP'nin iktidarda olması durumunda tüm emeklilerin bu bayramda birer maaş ikramiye alacağını dile getiren Özel, CHP adına kanun teklifinde bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kanun teklifi önümüzdeki Kurban Bayramı'na özeldir. Çünkü seçime yetişmiyor. Seçimlerden önceki Kurban Bayramı'nda memurların ek göstergenin 20 bin üzerinden yapılacak olan bir hesaplamayla tüm emeklilere 1650 TL tutarında Kurban Bayramı ikramiyesi veriyoruz. Buradaki amacımız dini bayramlardaki ikramiye sözümüzü iktidar olamadığımız için tutamadığımızdan bu bayrama özel olarak her emekliye 1650 TL kurban paralarını vermek, torunlarına verecekleri bayram harçlıklarını sağlamak. Bu teklifimiz şu anda görevdeki aslında tarafsız ve bağımsız olması gereken ama o şekilde oluşturulamayan hükümetedir. Eğer bu teklifimizi görürler pazartesinden itibaren hükümet olarak bir çalışma yaparlar ise hiç olmazsa seçime giderken vatandaşın yüzü güler."  

 

Van'da havai fişek kullanımı yasaklandı

Van'da havai fişek kullanımı yasaklandı

Geçici hükümeti göreve çağıran Özgür Özel, aksi taktirde Meclis'in ilk toplantısında konuyu dile getireceklerini sözlerine ekledi.

SSK işçi ve tarim emeklisinin aylıkları, tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara 17 Eylül'de, 5 ve 7 olanlara 18 Eylül'de, 3, 4 ve 1 olanlara 21 Eylül'de, 2 ve 8 olanlara 22 Eylül'de, 0 ve 6 olanlara da 23 Eylül'de ödenecek.

 

SGK EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMASI

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, emekli aylıklarının 4/A SSK emeklilerine her ayın 17-26'sında, 4/B Bağ-Kur emeklilerine her ayın 25-28'inde ve 4/C Emekli Sandığı emeklilerine ise her ayın 1-5'i arasında ödendiği hatırlatıldı.

 

TARİHLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Açıklamada, Kurban Bayramı'nın 24-27 Eylül tarihlerine rastlaması nedeniyle SSK işçi ve tarım emeklisi, Bağ-Kur esnaf ve tarım emeklisi ile Emekli Sandığı emeklisinin aylıklarının verildiği tarihlerde değişiklik yapıldığı kaydedildi.

 

ESNAF VE TARIM EMEKLİSİNİN AYLIKLARI NE ZAMAN YATACAK?

4/B Bağ-Kur esnaf ve tarım emeklisinin aylıkları 22 Eylül'de, 4/C Emekli Sandığı emeklisinin aylıkları ödeme günü 1, 2 ve 3 Ekim'de olanlar 21 Eylül'de, 4 ve 5 Ekim'de olanlar ise 22 Eylül'de maaşlarını alacak.

 

EMEKLİYE SEÇİM SONRASI ZAM MÜJDESİ

Emeklilere seyyanen zam müjdesi Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. Bayramdan sonra yapılacak emekli zammı ile birlikte bazı emekliler 100 liralık zam alacak bazıları ise seyyanen zamdan ikinci defa yararlanacak. İşte emekli zammı ile ilgili detaylar...

Hükümet, Temmuz'da, enflasyon artışına ek olarak maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam vermişti. Maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira zam alırken, bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar ise bin 100 liraya tamamlanmıştı.

 

RUTİN ZAMMA EK OLARAK YAPILACAK

Ardından tüm memur emeklilerine bu aydan itibaren ortalama 100 lira ekstra artış yapıldı. Seyyanen zammın, seçimden sonra tüm emeklilere yaygınlaştırılması planlanıyor. SSK ve Bağ-Kur'lulara yönelik düzenleme ile, bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar bin 100'e tamamlanacak, bin 100 lira ve üstündekiler de 100 lira seyyanen artış alınacak. Artış, rutin zamma ek olarak yapılacak. Düzenleme ile seyyanen zam almayan emekli kalmayacak. Bazı emekliler 100 liralık artıştan ikinci kez yararlanacak.

 

ZAMLAR 200 LİRAYI BULACAK

Örneğin; Temmuz'da enflasyon artışına ek olarak aldığı 100 liralık zamla maaşı bin lira olan emekli, yeni düzenlemeyle bir kez daha artıştan yararlanabilecek. Böylece toplam 200 lira zam almış olacak.

Maaşı Temmuz'da, enflasyon artışına ek olarak yapılan seyyanen zamla bin 100 liraya çıkan emekli, yine 100 lira düzenlemesinden yararlanabilecek. Bu emeklinin aldığı seyyanen zammın toplamı da 200 lirayı bulacak.

 

ÖRNEK HESAPLAMALAR

Takvim'in haberine göre, bazı emekliler de ekstra artıştan ikinci kez yararlanmış olacak ama aldığı toplam seyyanen zam 200 liranın altında gerçekleşecek.

Örneğin; Maaşı enflasyon zammıyla bin 20 liraya çıkan emekli, Temmuz'da 80 lira seyyanen zamdan yararlandı ve maaşı bin 100 liraya çıktı. Bu emekli, yeni düzenleme ile 100 lira daha seyyanen zam alacak. Toplam 180 lira seyyanen zam almış olacak.

Maaşı enflasyon zammıyla 920 liraya çıkan, Temmuz'da 100 lira zamdan faydalandı ve maaşı bin 20 lira oldu. Bu emeklinin maaşı, bin 100 liraya ulaşacak. Alacağı seyyanen zam 180 lirayı bulacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR