Amcaoğullarım gelmiş...

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kırgız Şairi Alıkul Osmanov’un doğumunun 100. yılı anısına düzenlenen toplantı için Türkiye’ye gelen Kırgızistan heyetini Etimesgut’ta ağırladı. Demirel konuklarına, “Amcaoğullarım” diye hitap etti.

Amcaoğullarım gelmiş...
Bu içerik 1681 kez okundu.

Başkan Demirel’in konukları arasında Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakanı Altınbek Maksutov, Krgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş da yer aldı. 

BİZ KARDEŞİZ 

Başkan Demirel, Kırgızistan heyetiyle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Gardaşlarım, ilçemize hoş geldiniz. Bildiğiniz gibi biz her yıl Anadolu ile büyük Türk dünyasını buluşturduğumuz Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivalimizi düzenliyoruz. Bu yıl ne yazık ki terör olayları nedeniyle düzenleyemedik. İnşallah önümüzdeki yıl kaldığımız yerden festivalimize devam edeceğiz. Daha önceki festivallerimizde Kırgızistanımız etkinliğimize katılarak kültür ve sanatlarını en iyi şekilde sergilemişlerdir. Hatta 2000 yılında düzenlediğimiz festivalimize katılan dönemin Kırgızistan büyükelçisi şöyle bir esprili konuşma yapmıştı: ‘Siz Türk halkı, böyle bizim gibi Kırgız çadırında yaşıyordunuz. Batıya gitmeye karar verdiniz. Batıya gittikçe gözleriniz açıldı. Biz de sizler için amcaoğullarımız nerede kaldı acaba diye gözlerimizi kısarak hep ufka baktık. Gözlerimiz iyice kısıldı. Bizler sizin amcaoğullarınız, sizin kardeşiniziz’. Ben de şimdi diyorum ki ‘Amcaoğullarımız, ilçemize ülkemize hoş geldiniz’. Anadolu Türkleri olarak Kırgızistan’la bizim bağlarımız tarih boyunca hiç kopmadı, hep güçlendi, bundan sonra daha da güçlenmeye devam edecektir. Ziyaretiniz bizi onurlandırmış, kardeşliğimizi tazelemiştir. Sizlere teşekkür ediyorum”. 

 

ÖRNEK MİSAFİRPERVERLİK 

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kırgızistan’daki bir şehirle kardeş şehir olmak istediklerini vurgulayarak bununla ilgili önümüzdeki süreçte somut adımlar atılacağını söyledi. Kırgız Kültür Bakanı Altınbek Maksutov da Başkan Demirel’e misafirperverliği için teşekkür ederek, Kırgız ve Türk halkının ortak kültürüne vurgu yaptı. Demirel “Bizde kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Dostlarımıza ve kardeşlerimize kahve takımı hediye ederiz” diyerek konuklarına fincan takımı verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR