AK Parti'nin İnşallah'tan rahatsızlığı doğru mu?

AK Parti'nin 2009 yılında "inşallah"lı sloganının yasaklanması için YSK başvurduğu ortaya çıktı.

AK Parti'nin İnşallah'tan rahatsızlığı doğru mu?
Bu içerik 1631 kez okundu.

AK Parti, besmeleyi seçim sloganı olarak kullanmak istemiş, CHP'nin başvuruş ile YSK bu sloganı yasaklamıştı.

Şanlıurfa'da AK Parti'nin 2009 seçimlerinde dönemin bağımsız adayı Fakıbaba'nın kullandığı 'Tamam İnşallah' sloganını yargıya taşıdığı ortaya çıktı.

AK Parti DE "İNŞALLAH"I YASAKLATMIŞ

CHP'li Tanal'ın AK Parti'nin seçim şarkısı olan "Haydi Bismillah"ı yasaklatmasının yankıları sürerken benzer bir girişimin 2009 yılında bu kez AK Parti'den o dönem bağımsız aday olan Fakıbaba'ya karşı geldiği ortaya çıktı.

AK Parti 1 Kasım Genel Seçimlerine "Haydi Bismillah" sözlerinin yer aldığı seçim şarkısı ile girmeyi planlarken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurması sonucu bu şarkı seçim yasağına takıldı.

CHP kurmayları Tanal'ın bu girişimini savunurken, AK Parti kurmayları da CHP'nin dine karşı yasakçı tavrının hortladığını ileri sürdü. İki parti arasındaki bu tartışma büyürken ve 34 günlük seçim konuşmalarına yansıması beklenirken, benzer bir girişimin altı yıl önce bu kez AK Parti'den geldiği anlaşıldı.

AK Parti'nin kendisini belediye başkan adayı göstermediği Ahmet Eşref Fakıbaba, bağımsız olarak girdiği 2009 seçimlerinde, billboardlarda "Tamam İnşallah" sloganını kullandı.

Bunun üzerine AK Parti, YSK'ya başvurarak bir kısım afişlerle birlikte bu sözün yer aldığı afişin dini terim içerdiği gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini savundu. Ancak YSK, geçtiğimiz gün Haydi Bismillah konusundaki kararın aksine Tamam İnşallah'ın yasak kapsamına alınamayacağını hükmetti.

İNŞALLAH'IN YASAKLANMASI İSTENDİ

AK Parti, 23.03.2009 tarihli ve merkez ilçe başkan yardımcısı Hüseyin Polat imzalı dilekçesinde, "YSK'nın 2009/341 sayılı kararın 8. maddesi gereğince Propaganda için kullanılan el ilanları ve her türlü matbuu alan üzerinde Türk bayrağı, dini ibareler bulundurulması yasak olup seçim propagandalarında Türkçeden başka dil ve yazı kullanılmasının yasak olduğuna karar vermiştir." hükmünü hatırlatıp Tamam İnşallah'ın yasaklanmasını istedi. YSK ise, talebin reddine şu şekilde yanıt verdi: "Kaldırılması talep edilen 1 nolu billboardda yer alan 'Tamam inşallah , bir şehrin başkanına sahip çıkmasının resmidir…' şeklindeki Ahmet Eşref Fakıbaba'nın resminin bulunduğu afişin seçim yasakları kapsamında kaymadığı afişte yer alan 'inşallah' sözünün Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her kesimden vatandaşımız tarafından her ortam ve konuşmada yaygın olarak kullanılan bir söz olması sebebi ile bu kelimenin tek başına 'dini ibare' sayılmasının mümkün olmadığı bu nedenle söz konusu posterin kaldırılmasına gerek olmadığı kanaatine varılmıştır."

YSK'ya iletilen bu yasak talebi o dönem yerel haber sitelerinde de yer almıştı.

(Kaynak: Gazeteipekyol)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
Nallıhan'da Arı Kovanı Desteği
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR
SÜRPRİZ HEDİYELERİ 23 NİSAN'DA ALDILAR